Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Press Ministar Grlić Radman na ministarskom sastanku Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD)

Ministar Grlić Radman na ministarskom sastanku Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD)

Boravi u Parizu

Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman sudjelovao je u četvrtak, 2. svibnja 2024. godine, na ministarskom sastanku Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) u Parizu.

Ministar je pritom govorio o važnosti promicanja slobodne i poštene trgovine, te ulaganja kako bi se održao gospodarski rast, u kontekstu aktualnih geopolitičkih izazova. Naglasio je kako Hrvatska kao EU članica smatra nužnim osigurati slobodnu trgovinu, baziranu na međunarodnim pravilima s jednakim uvjetima poslovanja. 

'Otvoreno tržište i otporni lanci opskrbe nužni su za gospodarski oporavak od recentnih šokova, kao što su pandemija, geopolitičke krize poput rata u Ukrajini i drugi izazovi', naglasio je. 

Istaknuo je potom kako složenost geopolitičkog okruženja zahtijeva predvidljiv i siguran kontekst za odvijanje trgovine baziran na međunarodnim pravilima - za što je ključno osnaživanje i suradnja u okviru Svjetske trgovinske organizacije (WTO). 

'Neophodno je WTO vratiti u središte međunarodnog trgovinskog sustava. To će omogućiti da organizacija odgovori na glavne uzroke krize sustava i da modernizira pravila', kazao je ministar Grlić Radman. 

Ministar Grlić Radman sastao se zajedno s ministrom gospodarstva i održivog razvoja Damirom Habijanom i ministrom financija Markom Primorcem s glavnim tajnikom OECD-a Mathiasom Cormannom. Izraženo je zadovoljstvo napretkom Hrvatske u procesu pristupanja, te su razmijenjena mišljenja o važnosti jačanja multilateralizma u svjetlu izazovnog geopolitičkog okruženja. Naglašeno je kako pristupni proces pomaže zemljama kandidatkinjama u provođenje potrebnih reformi kako bi postigle jači rast i bolji životni standard za svoje građane. 

'Nakon članstva u eurozoni, Schengenskom području i Europskom stabilizacijskom mehanizmu, članstvo u OECD-u je konačni korak za zaokruživanje međunarodnog položaja Hrvatske', naglasio je ministar. 

Ministar Grlić Radman održao je, također, niz bilateralnih susreta na marginama sastanka, između ostalog s vijetnamskim ministrom Bùi Thanh Sônom, rumunjskom kolegicom Luminitom Odobescu, pomoćnikom ministra za trgovinu i proizvodnju Australije Timom Ayresom, te državnim ministrom za ulaganja i regulatornu reformu Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske Lordom Dominicom Johnsonom.

Uz daljnje pozicioniranje na međunarodnom planu, prednosti članstva u OECD-u, između ostalog su i pozitivan utjecaj članstva na kreditni rejting; podrška u kreiranju i provođenju nacionalnih programa i procesa reformi; prilika za razmjenu najboljih praksi s najrazvijenijim državama svijeta; priznanje da zemlja poštuje najviše globalne standarde, načela otvorene i transparentne tržišne ekonomije; snažan znak međunarodnim i domaćim ulagačima da nacionalne politike slijede napredne standarde OECD-a i najbolje prakse na raznim područjima.

Proces pristupanja Republike Hrvatske odvija se intenzivnim tijekom te je od početka tehničkog dijela u studenom 2022. do početka travnja 2024. imala pristupne rasprave u 16 Odbora i 13 supsidijarnih tijela te u okviru 7 odbora i završila rasprave. Paralelno s procesom pristupanja, nastavljamo aktivno surađivati s OECD-om i izvan svog pristupnog okvira. Tako će se i ove godine, u okviru Dubrovnik Foruma, održati popratni paneli koje zajednički organiziraju Republika Hrvatska i OECD.

Vaša reakcija na temu